Zkušenosti běžců s darováním krve

Omrkli jsme internetové diskuse a přinášíme vám nejzajímavější komentáře o vlivu darování krve na běžecký výkon:

Odběrů už mam za sebou přes 40, není čeho se bát.
Moje zkušenosti: odběr dejme tomu v pondělí, to nesportuju, v úterý to jde v nízké intenzitě v pohodě. Když by byl o víkendu závod, tak bych možná cítil v maximálkách chybějící krvinky, člověk se víc zadýchává, dva týdny po odběru už nic není znát ani při závodě. Takže pro všechny, kdo nesportují vrcholově, nejsou v reprezentaci a nechystají se na Olympiádu a Mistrovství světa, tak směle do toho, nic to není.

U hobíků snad ani odběr na výkon nemá vliv, resp. jenom minimální. Volné odpoledne využiju jako regeneraci – kolo nebo lehký běh. Druhý den běhám jako jakýkoliv jiný.

Mám za sebou 50 bezpříspěvkových odběrů krve a nikdy mi to nečinilo ohledně běhání žádný problém, spíše naopak, bral jsem to jako léčebnou kůru, vždyť dříve se pouštění žilou bralo jako běžný lékařský zákrok.

Chodim darovat uz cca 10 let , ted mam nejakych 33 odberu a podobne jako u ostatnich, zadny negativni vliv na pohybovou aktivitu nepozoruji.
Zrovna nedavno jsem premyslel, proc tam vlastne stale chodim:-) Ten duvod je stale stejny – myslim, ze obcas by mel clovek i v dnesnim ryze trznim svete udelat neco jen tak, ze solidarity, pro dobry pocit… Mozna to zni pateticky, ale snazim se tim taky trochu udrzovat dusevni zdravi a nedelat vse jen zistne:-)

Mám za sebou 118 odběrů a dlouhou sportovní kariéru a tak můžu mluvit po dost velkých zkušenostech. Za mlada jsem si testoval, co se mnou odběr udělá. Dva dny po odběru jsem běžel Běchovice a na výsledku to nebylo znát a při testu pár hodin po odběru byl rozdíl 5% (tedy prakticky zanedbatelný). Teď jsem už někdy po odběru ospalý, ale do večera to přejde a druhý den skutečně nelze nic poznat (pozor, u každého to může být jinak). Každopádně většině lidí při sportovním výkonu odběr krve neuškodí pokud se nedomnívají, že dvoudenní treninkový výpadek je tregédie.

Pravidelně krev daruji. Slabší únavu cítím vždy jen ten první den, kdy neběhám. Po odběru se dokonce cítím příjemně – a není to jen z toho, že mám ten den volno :). Něco v tom bude… Doporučuji všem.

Tak to ja mam jen neco pres 80 odberu krve -na dalsi uz jsem prestarly – a jednou jsem bezel Kunratickou 3 dny po odberu

My běžci máme tu krev kvalitní, takže kdo už jiný, když ne my…
Osobně jsem jednou běžela půlmaraton 4 dny po odběru a rozdíl byl tak asi 2–3 minuty, pocit trochu jako když běžíte v nadmořské výšce kolem 2500 m.n.m., cítila jsem lehké brnění hlavy. Takže: běžet se dá, akorát ne na úrovni osobáku. Přiznám se, že jako pro profíka to pro mě dilema je, protože trénink i výkonnost to na pár dní ovlivní, takže „pustit si žilou“ mezi šňůrou závodů je trochu masochismus.

Ja jsem po darovani unavena tak dva dny-v te dobe chodim jen vyklusy. Hned potom je to ale dobry.

Ja davam krev pravidelne taky uz nekolik let a i kdyz se hned po odberu citim dobre, nechavam behani az na druhy den. Moje zkusenost je bohuzel takova, ze nasledujici 1–2 tydny to mam problem rozdychat.. rovinky jsou v pohode, ale kopce ani nahodou.

Já po darování krve únavu při běhu moc necítím. Taky radši ten den neběhám. Na konci roku jsem dával krev 2 dny před během Jardy Štercla a zaběhl jsem ho celkem solidně, kopečky nevadily. Ale první týden po odběru jsem dost náchylný na virózy.

Můj rituál po darování krve je následující. Po odběru si dám svačinku, lupnu ještě nějaké sladkosti, hodinku si odpočinu za současného vypití 1–2 litrů čaje, vody a tak. Pak sednu na kolo a lehce hodinku jezdím, nebo obuju boty a lehce si podle pocitu do 5 km popoběhnu. Ihned po příchodu domů slupnu nějaké ovoce, po sprše si připravím kus krávy s náloží rýže natural nebo brambor a jdu spát (teda pokud neusnu už u toho jídla). Vstávám až druhý den ráno a nesportuju celý den. Další den rupnu lehkým tempem 20 km aniž bych pozoroval odchylku od normálu. Fakt je ale ten, že týden po odběru ani trošičku nekoketuju s představou, že bych šel nějaký tempový běh. Většinu běhám do 2 mmol/l, ke 4 mmol/l to moc nešponuju.

Já krev daruji pravidelně již 13 let a v posledních dvou letech dávám také plazmu a moje zkušenost je taková, že zatímco odběr plazmy nemá na běžecký trénink podstatný význam a na výkonu se podstatněji neukáže, tak odběr samotné krve se při běhu projeví zvýšenou únavou.Takže po odběru plazmy běhám klidně ještě týž den, ale po odběru krve si dávám jedno až dvoudenní pauzu, případně snížím počet kilometrů.

Zdroj: behej.com

2 thoughts on “Zkušenosti běžců s darováním krve

  1. Ekonomika

    Jeżeli ludzie szepczą i knują za twoimi plecami to tylko znaczy że ich wyprzedziłeś…

  2. Ekonomia Gospodarka

    Najtrudniejsza do nauczenia sie rzecza w zyciu jest, ktory most przekroczyc, a ktory spalic. – David Russell

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.