Rozhovor s Transfúzním oddělením Kolínské nemocnice

Poradili jsme se s vrchní staniční sestrou Transfúzního oddělení Oblastní nemocnice Kolín, a.s. a vedoucí laborantkou paní Zuzkou Havlínovou.

V průměru dostane každý občan za svůj život 4x krevní transfúzi a 12x preparát vyrobený z krve! Krev hraje v současné medicíně nezastupitelnou a stále rostoucí roli. Nelze ji uměle vyrobit.

Běžecká kondice – kondice krve

Běh a fyzická aktivita vůbec má velmi pozitivní vliv na kondici naší krve, na hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Pokud se udržujeme ve formě, jsme nejlepšími adepty na schopné dárce krve. Například pokud naše fyzická kardio aktivita trvá déle než 40 minut, tělo začíná odbourávat škodlivý cholesterol a nám se výrazně snižuje riziko infarktu. Běh také pomáhá snižovat vysoký tlak. Navíc fyzicky aktivní lidé mají většinou více červených krvinek.

Vliv odběru na sportovní výkon

Odběrem 450 ml krve dárce ztratí značné množství červených krvinek, tedy i hemoglobinu, což znamená, že dojde ke sníženému přenosu kyslíku v krvi. To významně ovlivní jakýkoliv fyzický výkon.

Z vlastní zkušenosti vím, že po odběru jsem unavení a po vystoupání dvou pater po schodech domů mi bije srdce jako o závod.

Zuby brněly a hlava se točila.. S pobavením často vzpomínáme na sobotní dopoledne 4.listopadu 2017, kdy jsme startovali na závodu Kros Bučiny. Zvlněný terén nás dost potrápil. Ovšem co nás doslova zničilo nebyl terén, nýbrž fakt, že jsme den před závodem darovali krev. Jedenáctikilometrová trasa nebyla nikdy tak zalitá potem! Dech prakticky nebylo možné popadnout a vyčerpání po závodu nám nedovolilo pokračovat den jinak než pořádným odpoledním šlofíkem.

Po odběru tedy nemůžeme doporučit účast na závodech či náročný trénink!

Železo?

Regenerace po odběru krve trvá 6–8 týdnů. Limitujícím faktorem a nutnou podmínkou obnovy jsou zásoby železa. To lze získat z potravy, především z masa a ryb, případně i z potravinových doplňků s obsahem železa.

Dle Zuzky Havlínové by ženy měly chodit darovat 3x ročně, muži 5x ročně. Musíme brát v potaz fakt, že ženy mají menší objem krve a méně červených krvinek než muži, navíc měsíční cyklus ženy výrazně ovlivňuje kondici krve a především má velký vliv na obsah železa v krvi ženy.

TIP: Někteří lidé s nedostatkem železa špatně snáší potravinové doplňky s obsahem železa – průjem, zácpa, bolest břicha, apod. Máme vyzkoušený tip na přírodní preparát, který opravdu pomůže a nemá žádné vedlejší účinky. Salus Floradix® Železo+. Preparát účinně pomáhá například i během těhotenství. Jedná se o sirup z čistě přírodních látek, denně stačí 2x 10 ml nejlépe na lačno. Cena je sice trochu vyšší než u doplňků, které vám může předepsat lékař, účinek je ale skvělý a vedlejší účinky u nás například opravdu žádné.

Mohu darovat?

Podmínkou pro odběr krve je dobrý zdravotní stav dárce, věk mezi 18 a 65 lety a váha nad 50 kg. Dočasnou překážkou v darování krve je například doba těhotenství a období půl roku po porodu, operační zákrok či přijetí transfúze, ale třeba též obyčejný zákrok u zubaře. Podmínky dárcovství naleznete na stránkách Červeného kříže: https://www.cervenykriz.eu/cz/podminky.aspx

Mám se bát? Jak odběr probíhá?

Před odběrem se můžete nasnídat a napít, není třeba (je to spíše nežádoucí) přijít na lačno. Paní Havlínová vtipně dodává, že nebude nejlepší nápad, dát si k snídani před odběrem jitrnici, lepší bude zdravá a lehká snídaně. Navíc doporučuje hodně pít, aby krev nebyla příliš hustá a nedošlo ke komplikacím při odběru. V nemocnici dostanete sladký čaj a rohlík. Po odběru také poukázku na občerstvení – v kolínské nemocnici je to poukázka ve výši 80 Kč, kterou lze uplatnit v nemocniční kantýně, v obchůdku nebo také v lékárně. Po odběru také dostanete poukázku na nápoj dle výběru (káva, horká čokoláda, ..).

Každý dárce je nejdříve otestován, je mu odebrán vzorek, který jde okamžitě na rozbor. Vyplní podrobný dotazník o svém zdravotním stavu v několika částech – anamnéza od narození, za posledních 6 měsíců a za poslední 3 měsíce. Dotazník si můžete prohlédnout zde: https://www.nemocnicekolin.cz/darci-krve/d-1007 Poté je vyšetřen lékařem, který rozhodne, zda je dárce vyhovující nebo nevyhovující. Vyhovující dárce se může jít odevzdat sestřičkám do odběrových boxů a během cca deseti minut je mu odebráno 450 ml krve.

Po odběru je doporučené chvíli počkat na lůžku, pokud se dárce cítí v pořádku, netočí se mu hlava, necítí slabost, apod., může si dát kávu a počkat ještě chviličku v čekárně. Před odchodem si do průkazu dárce krve nechá zapsat odběr a je mu doporučeno strávit zbytek dne v klidovém režimu. Průběh si můžete prohlédnout zde: https://www.cervenykriz.eu/cz/bdk_postup.aspx

Dárcovství je bezplatné

Darování krve není finančně kompenzováno, darování plazmy však ano (300 Kč / odběr). Je ale možné uplatnit odečet na daních ve výši 2000 Kč / odběr. Jednou ročně vám je tedy na daních vrácena příslušná částka dle počtu odběrů.

Navíc do práce máte v den odběru omluvenku (s náhradou mzdy ve výši 100% za celou pracovní směnu, dle zákona č. 262/2006 Sb. zákoníku práce), nechte si ji potvrdit razítkem.

V Kolínské nemocnici je také možné parkovat zdarma v den odběru – nechte si potvrdit parkovací lístek.

Dárcovství je především o dobrém pocitu, že naše krev může pomoci potřebným, a o vědomí, že až budeme my sami (nebo naši blízcí) potřebovat pomoci, bude díky nám krve dostatek i pro nás samotné.

Plasma

Můžete darovat i plazmu – odběr trvá podstatně déle, ale dárce neanemizuje, protože krvinky se mu vrací, ani se nesníží objem krve v těle. Plazmu můžete darovat jednou za čtrnáct dní desetkrát po sobě, poté následuje pauza cca 2 měsíce a můžete proces opakovat.

Darování plazmy je v kolínské nemocnici placeno 300 Kč / odběr, nemůžete si ale poté ještě uplatnit odečet na daních.

Vliv dárcovství plazmy na běžecký výkon ale neznáme – máte nějakou osobní zkušenost?

Zkušenosti běžců

Internetové diskuse nabízí spousty osobních zkušeností s darováním krve a následném běžeckém výkonu. Mrkněte například sem: https://www.behej.com/topic/244-darovani-krve

One thought on “Rozhovor s Transfúzním oddělením Kolínské nemocnice

  1. BryanS

    Hello. I have checked your valentynskepeklo.cz and i see you’ve got some duplicate content so probably it is the reason that you don’t rank high in google. But you can fix this issue fast. There is a tool that creates articles like human, just search in google: miftolo’s tools

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.